This HTML5 document contains 9 embedded RDF statements represented using HTML+Microdata notation.

The embedded RDF content will be recognized by any processor of HTML5 Microdata.

Namespace Prefixes

PrefixIRI
n4http://www.openvoc.eu/poi#
schemahttp://schema.org/
rdfhttp://www.w3.org/1999/02/22-rdf-syntax-ns#
n2http://data.yelp.com/Review/id/
n6http://data.yelp.com/Business/id/
revhttp://purl.org/stuff/rev#
xsdhhttp://www.w3.org/2001/XMLSchema#
n7http://data.yelp.com/User/id/

Statements

Subject Item
n2:W7bIyWrNh7luByyMtlxQRA
rdf:type
rev:Review
schema:dateCreated
2013-02-26T00:00:00
schema:itemReviewed
n6:-DUbOEoenPbeJu35e9Ukrg
n4:funnyReviews
0
rev:rating
4
n4:usefulReviews
1
rev:text
Everything you want and need is.99 all day everyday! This store is located in my area and I love going here. They have almost anything your heart desires from groceries including fresh fruit and vegetables to reproductive health products such as tampons, condoms, ovulation or pregnancy tests that really work! In my case, the pregnancy test was a generic version of the EPT one... I am now the proud mother of a beautiful baby girl! While money is nothing when it comes to her, I'm glad to know that in the future, I won't need to spend $35.00 to find out when she'll be a big sister! Perhaps you are a senior citizen in need of muscle rub cream, but you can't afford to spend $6.00 for one tube at the pharmacy. The 99 Cents Only store has you covered! For the same price you'd pay at the pharmacy for one, you can get six tubes from 99 Cents Only! Not to mention the extra time you'll save because you won't be needing to run and by more every other day! A word of caution though, when it comes to buying a gallon of milk or things like toilet paper, the 99 Cents Only store is more costly. For example, each quart of milk is .99 cents. Four quarts = 1 gallon and that would make a gallon of milk purchased at the 99 Cents Only store cost $4.00. This is much more costly than a 1 gallon container of milk at a grocery store even if it was priced at $3.50 a gallon. The same thing goes for toilet paper. Why pay $12.00 for 12 rolls, when department stores sell 12 rolls for $8.00! Hence, why I gave 4 stars instead of 5, but all in all if you're looking for a bargain on most anything, look no further than 99 Cents Only!
n4:coolReviews
0
rev:reviewer
n7:GRF64Va08cZyYxWbtNjNag