Pretty self explanatory here...
Fill up your cup, add your toppings, weigh it, pay for it, eat it, enjoy.
It's always tricky with getting something before you know the cost but then you're already committed to a $6 yogurt.
There's plenty of indoor and outdoor seating. There's a little retail section in the front with Rocky Mountain Chocolate Factory gifts.