If you haven't tried their rice bowls - you're missing out. So much food for $7-$8 and you get to choose your protein, rice, sauce, and vegetables. I try to make it out here at least once a month. My advice is to go before or after the lunch rush. With their location they can definitely get crowded quickly.
I have never went grocery shopping here (too pricey for my taste) but the store appears clean and organized and staff is friendly enough.