I was excited to check this place out. I needed to buy some ricotta , but I was on a budget . They said $10 a pound and I figured I needed 4-5 pounds . I am not sure how much I usually use because normally I buy the containers . I was explaining to him that the place down the street has the containers I need and use because I wasn't sure the amount in them , and I guess I was just thinking out loud. Well he was explaining something to his wife, and she looked at me, waved her hand and said let her go somewhere else.
So we did.