rev:text
| - Don't let the price fool you, it's $2 for 3 pretzels, so you assume they're going to be small. The first time I was there, I figured I'd better spend $5 for 10 pretzels, since there were two of us. Well, we had pretzels for days.
I wrote a review before that I didn't like them as much as Auntie Anne's. Well, I had used to buy them later in the day, and they were decent, but not the greatest. I recently have been working down in Monroeville in the morning, and they open at 7, so I have been getting them for breakfast. They taste so much better in the morning when they are just out of the oven. I can't get enough of them now.
Plus you can never eat as many as they give you, even if you just buy 3. So I leave the last 1 in the car during the day, and by the end it's cold and hard, so you get the real philly pretzel experience eating it on the way home. (For those unfamiliar, they sell these pretzels cold and hard on street corners all over Philly).
|