rev:text
| - Hours of Operation:
Monday - Friday: 9:00am - 5:30pm
Saturday: 10:00am - 3:00pm
CLOSED Sunday
Just thought I'd share that useful information. This place of course is closed on Holidays.
You would think being a cake specialty store that they would raise their prices on items, but they really don't. Everything is marked as low as they can still make a profit on. They carry so many items I wouldn't even know where to begin. Every pan you can think of, cake toppers, sprinkles galore, pre made fondant, cake fillings... the list goes on. If you're not sure they carry it, just give them a call. If they don't have it, they'll let you know where to go to get it. I'm so glad I found this place!
They have cake decorating classes if that's your thing. I just signed up myself. There are 4 courses you take and each course contains a "kit" you must purchase. Here's the general breakdown:
Classes are put on by Winston. These are the same classes you can take at Michael's Craft Store but they are half the cost.
Cost per Course: $25 (this covers all 4 lessons)
Amount of lessons per course: 4
Cost for Kit: $25 - $35 depending on class (kits include all the tools you will need for the class. Cake tips, cutting tools, etc)
You meet once a week, for 4 consecutive weeks, for 2 hours. You can call and register right over the phone and they will let you know when the next "class" starts.
Since I just signed up for Course 1, here's the breakdown of what you will learn:
Essentials of Cake Decorating
The use of cake decorating tools
How to make buttercream icing for future lessons
How to fill and frost a cake
Very basic. Class 2 you will get into creating flowers. Class 3 looks like it's going to bring it all together. Class 4 is where you learn the fondant and gum paste. I don't know about you, but I'm doing them all!
I hope this was helpful.
=====I TOOK MY FIRST CLASS!=====
I just got back from my first class so I thought I would update this.
Instructor is very friendly and easy to talk to. The first class all you need to bring is a pen and a paper (oh and your receipt). You will get a book from the instructor with all the learning materials for all 4 classes. After you are shown how to cut, fill, and frost a cake, you are shown how to make a basic flower. NONE of this you are actually doing. The first class you are just shown by the instructor. After the class is over, you walk through the store and are told which things you will need to buy.
THINGS YOU NEED TO BUY:
- 8x3 round cake decorating pan - $8.99 @ ABC
- Kit #1 for the class itself. As I mentioned above, it has all the tips and tools you need for THIS class. - $24.99 @ ABC
HUGE MONEY SAVINGS TIP: If you are into cake decorating, buy the $150 dollar caddy at Michaels. It's made by Wilson and it's a toolbox full of 101 cake decorating items. EVERYTHING you need is practically in this box. Get a 40% off coupon for Michaels by signing up for their newsletter online. Sometimes their promo is 50% off. This will save you TONS in the long run. Can't beat $90 bucks for everything.)
- Piping gel - I forget :) $5 bucks?
- Meringue powder (for butter cream frosting) - $5.99 @ ABC (instructor will suggest wilson brand. Found at michaels for $5.99)
- Frosting colors - $15.99 @ ABC for 15 colors
- Clear Vanilla extract - $4.99 @ ABC
- Clear Butter flavor extract - $4.99 @ ABC
- Cardboard dealies that go under your round cake - 79 cents
- Sweetex - $8.99 for 3lbs @ ABC (basically Crisco)
- 1lb Powdered Sugar - 3 bucks at the grocery store
- Cake leveler (this is in the big caddy at michaels. Otherwise I believe its around 15 dollars)
That's all I have for now. Keep ya updated on the money you'll need to spend for Lesson 2. This is FUNNN!
PS: Park in the back of the lot when arriving. I guess the front parking is for store guests and employees. I had to move my car :)
|